Samarbete mellan exportfinansiärer

På den här sidan får du information om hur Finnvera bedömer en ny finansiärs lämplighet som förmånstagare för exportgarantier och Finlands Exportkredit Ab:s samarbetsbank.

Allmänna principer

Som förmånstagare och samarbetsbank vid borgen godtas kända kreditinstitut eller finansiella institut som är registrerade i OECD-länder och euroländer med hög inkomstnivå och som är experter på exportkreditfinansiering. Om landet inte är ett OECD- och euroland med hög inkomstnivå godkänns banken som garantimottagare/samarbetsbank från fall till fall.

Av en ny samarbetspartner förutsätter vi vanligtvis följande:

  • Basuppgifter om banken och en godtagbar Know your customer (KYC)-utredning
  • Godtagbar kreditvärdering
  • Juridisk utredning med tanke på den lokala försäkrings- och banklagstiftningen
  • Erfarenhet av och kompetens inom exportkreditfinansiering samt kännedom om villkoren i OECD-exportkreditavtalet
  • Godkännande av att garantiarrangemanget omfattas av finsk lag

Finlands Exportkredit Ab:s samarbetsbanker

Finnveras dotterbolag Finlands Exportkredit Ab samarbetar med bankerna i fråga om finansiering av exportkrediter och ränteutjämning av exportkrediter med fast ränta.

Dela sidan: