Content Section
Artikkelit

Kristecin Kiia Jokinen: Mitä eksoottisempi vientimarkkina, sitä tärkeämpi on ihminen kaupan takana – Riskit turvaa luottovakuutus

Mitä pidempään eksoottisilla markkinoilla toimii ja oppii tuntemaan ihmiset, käytännöt ja lainsäädännön, se auttaa. Ilman luottovakuutusta kauppaa ei silti kannata tehdä, sanoo Kristecin toimitusjohtaja Kiia Jokinen.
Published date

Kristec on vientiyritys, jonka kohdemarkkinat hehkuvat maariskikartalla keltaisena ja oranssina – näillä markkinoilla riskit ovat korkeita. Ostajien henkilökohtainen tunteminen on syy, miksi kauppa toteutuu, sanoo toimitusjohtaja Kiia Jokinen. Suomalaiseen vakauteen luotetaan maissa, joissa kaikki voi muuttua yhdessä yössä. Jotta kaikki viennin riskit eivät jää yrityksen kannettaviksi, Kristec suojaa vientiä Finnveran ja muiden luottovakuuttajien palvelujen avulla.

Kiia Jokinen on pitkän linjan kristecläinen, joka on toiminut yrityksessä monissa eri rooleissa. Viimeiset kolme vuotta hän on ollut toimitusjohtaja.

 Trukkia en aja, mutta kaikkea muuta pystyn tekemään.

Kirkkonummelaisen Kristecin toimialaa on paperin ja kartongin tukkukauppa, jatkojalostus ja jälleenmyynti. Vuosivolyymi on 20–30 tuhatta tonnia. Kristec toimittaa maihin kartonkia ja paperia, josta asiakkaat tuottavat erilaisia pakkauksia ja pusseja. Muovin sijaan kuitupohjainen tuote on ympäristön kannalta parempi ratkaisu.

Yhdeksän henkilöä työllistävä yritys perustettiin puhtaasti vientiyritykseksi vuonna 1990. Alusta asti oli selvää, ettei kotikenttä ole Eurooppa vaan fokus käännettiin entisen Neuvostoliiton alueelle, Keski-Aasian kehittyviin tasavaltoihin. Päämarkkinoita ovat Uzbekistan, Kazakstan, Kirgisia ja Mongolia, pienempiä markkinoita Moldova, Georgia ja Armenia. 

 Se oli suunta, ja täytyy sanoa, että yrityksen perustaja oli visionääri, kun näille markkinoille lähti, Kiia Jokinen sanoo.

Kiia Jokinen on ylpeä, että Kristec tekee edelleen kauppaa myös Ukrainaan. Hän kertoo, että viime vuosien ja vuosikymmenien kehitys Keski-Aasiassa ja Kaukasiassa on ollut valtava.

 Luonnollisesti oli shokki, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Suurin muutos on tapahtunut kuitenkin maiden sisällä. Maat muuttuvat ja kehittyvät nopeammin kuin uskoisi. Ketteryys, nopea päätöksenteko ja reagointikyky ovat pk-yrityksen voimavara, Jokinen sanoo.

Entistä kilpaillummat markkinat

Kiinalainen kartonki ja paperi vyöryy vahvasti Keski-Aasian markkinoille. Jokinen vakuuttaa, että Kristec pärjää hyvin Kiinaa vastaan luotettavuudella ja vakaudella. Hänen mukaansa yritys kasvaa asiakkaidensa kautta, ei hae aggressiivisesti uutta asiakaskantaa, vaikka uusiakin asiakkaita tulee.

 Meidän brändimme on Suomi. Suomi on luotettava, yhdet puheet riittävät, Jokinen sanoo ja tarkoittaa reilua toimintaa kaikkia osapuolia kohtaan.

 Jos näille markkinoille halajaa, siellä pitää käydä ja nähdä asiat omin silmin. Paikallisten ihmisten kanssa täytyy viettää aikaa. Näissä maissa ei sovita kahta tapaamista samalle päivälle. 

Avarakatseisuutta ja teflon-pintaa silti tarvitaan, kun maailmankuvat törmäävät. 

 Olen ollut neuvottelupöydässä, jossa vastapuoli on ilmoittanut, että työssäkäyvät naiset ovat äänekkäitä aaseja. Vastasin, että selvä. Kaupat kuitenkin tulivat, siitä mentiin eteenpäin.

Luottamus suojaa osaltaan myös riskeiltä. Mitä pidempään eksoottisilla markkinoilla toimii ja oppii tuntemaan ihmiset, käytännöt ja lainsäädännön, se auttaa. Ilman luottovakuutusta kauppaa ei silti kannata tehdä.

 Luottovakuutukset ovat meille hyvin tärkeitä. Kun aloitimme, maat olivat punaisia, niihin ei saanut vakuutuksia. Onneksi tilanne on muuttunut. Nyt kaupat kaikissa maissa ovat vakuutettuja joko Finnveran tai muiden luottovakuuttajien kautta.

""

Kristecin markkinoina olevat Keski-Aasian ja Kaukasian maat muuttuvat ja kehittyvät todella nopeasti. Reagoinnissa auttavat pk-yrityksen ketteryys ja nopea päätöksenteko. Kuvassa yrityksen päämarkkinoihin kuuluvan Mongolian pääkaupunki Ulaanbaatar.

Kiia Jokisen vinkit aloittelevalle viejälle:

  • Ole joustava mutta luotettava
  • Ole valmis muuttumaan ja adaptoitumaan
  • Ole reilusti yhteydessä vientivakuuttajiin
  • Tutki ja matkusta
  • Ihmiset tekevät kaupan, viennin, tarjonnan, jonka kautta yritykset voivat toimia.
  • Motto: ”Kohti ääretöntä ja sen yli”

Lisätietoa vientikaupan rahoituksesta:

Tietoa Finnveran viennin rahoitusratkaisuista pk-yrityksille

Tutustu Finnveran maariskeihin ja -luokituksiin kartalla.  

Lue myös: Vientikaupan rahoitus -kiertue: Pk-yritysten rahoitusosaaminen kilpailijamaiden tasolle

Jaa sivu: