Talouden tabut julki SuomiAreenassa: Vaikuttajat ja asiantuntijat purkavat talouskasvun esteitä Finnveran ja Nasdaq Helsingin keskustelussa

Pitkä talouden alavire on saanut yritykset ja sijoittajat epäilemään, kannattaako Suomeen investoida. Kasvu ruokkii kasvua, mutta mistä ideat, pääomat ja tahto käynnistämään Suomen talouden nousu? Finnvera ja Nasdaq Helsinki järjestävät Porin SuomiAreenassa keskustelun talouskasvun esteistä ja ratkaisuista torstaina 26.6.2025. Lavalle nousee joukko vaikuttajia ja asiantuntijoita talouden, sijoittamisen ja rahoittamisen sekä kasvuyritysten johtopaikoilta.
Talouden tabut julki – Kasvun myytinmurtajat -keskustelussa ovat mukana EVA:n johtaja Emilia Kullas, Laboren johtaja, Turun yliopiston professori Mika Maliranta, Summa Defencen toimitusjohtaja Jussi Holopainen, enkelisijoittaja ja sarjayrittäjä Jenni Kynnös, Nasdaq Helsingin toimitusjohtaja Henrik Husman sekä Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä. Keskustelun juontaa toimittaja Eeva Lehtimäki.
Suomen taloudesta puhuttaessa todetaan usein, ettei talous ole kasvanut kohta 20 vuoteen. Talouden positiivista käännettä on odotettu hartaasti, mutta ulkoinen shokki toisensa jälkeen tuntuu jarruttavan kasvua. Epävarmuuden rinnalla Suomen talouden näkymässä on myös paljon myönteistä, todetaan muun muassa valtiovarainministeriön tuoreessa uutisessa.
Lyhyen tähtäimen suhdannevaihtelujen sijaan on tärkeää katsoa pitkän aikavälin kehitystä, sanoo Finnveran Juuso Heinilä.
”Suomen talous itse asiassa jo kasvaa, mutta hieman hitaasti. Pitkällä aikavälillä kasvuvauhdin määrittää se, miten saamme osaajia Suomeen. Meidän täytyy kouluttaa enemmän ja paremmin meidän omat nuoret ja olla houkuttelevampi paikka työperäiselle maahanmuutolle”, Heinilä sanoo.
”Jotta talous voi kasvaa, niin yritysten täytyy voida kasvaa Suomessa myös suuriksi. Se edellyttää sitä, että meidän toimintaympäristömme tukee kasvua. Tämä mahdollistaa rahoituksen näkökulmasta isotkin kasvuaskeleet. Haluaisin nähdä esimerkiksi pörssiä ja listautumista hyödynnettävän selvästi enemmän, kun yritys skaalaa toimintaansa suureksi.”
Rahoituksen merkitys yritysten kasvussa on ratkaisevan tärkeä
Miten rohkaistaan suomalaisia yrityksiä kasvuharppauksiin, listautumaan, vahvoiksi ja houkutteleviksi sijoittajien silmissä Suomessa ja kansainvälisesti? Entä löytyykö kotimaasta riittävästi pääomia kasvulle?
"Listautumiset ovat suomalaisille kasvuyrityksille keskeinen väylä hankkia oman pääoman ehtoista rahoitusta kasvun tueksi. Suomessa listautumisiin liittyvä ekosysteemi toimii nykyisin varsin tehokkaasti ja tarjoaa vahvan alustan menestystarinoille. Epävarma taloustilanne on kuitenkin siirtänyt monien yhtiöiden listautumissuunnitelmia eteenpäin. On hienoa päästä SuomiAreenaan keskustelemaan eri sidosryhmien edustajien kanssa siitä, miten voimme yhdessä vauhdittaa talouskasvua ja vahvistaa pääomamarkkinoiden roolia sen mahdollistajana", sanoo Nasdaq Helsingin toimitusjohtaja Henrik Husman.
Keskustelu talouskasvun esteistä ja ratkaisuista käynnistyy torstaina 26. kesäkuuta klo 16.00 Raatihuoneenpuiston lavalla. Tilaisuus on katsottavissa myös suorana nettilähetyksenä MTV:n Katsomossa.
Lisätietoja:
Finnvera ja Nasdaq Helsinki: Talouden tabut julki – Kasvun myytinmurtajat, Raatihuoneenpuiston lava, Teatterikatu 7, Pori sekä MTV Katsomo -striimi torstai 26.6. klo 16.00-16.45.
Tarja Svartström, viestintäjohtaja, Finnvera, p. 040 826 2006, [email protected]
Maarit Bystedt, viestintäjohtaja, Nasdaq Helsinki, p. 050 407 4448, [email protected]