Arjen mini-ihmeet liikeideana

Tässä joukkueessa on syntynyt innostusta ja draivia. Keni Simola perusti valmennusyrityksen vuonna 2002 yhdessä opiskelukaverinsa Jaakko Mäki-Petäjän kanssa. Valmentajia työskentelee nyt ympäri Suomea, ja yrityksen pääpaikka on Helsingin Sepänkadulla. Tämä yritys poikkeaa monista konsulttifirmoista siinä, että erilaisissa elämäntilanteissa olevia ihmisiä valmennetaan myös etsimään kadonnut ote elämästä. Työttömäksi jääneitä yritys valmentaa takaisin työn polulle.

Spring House

Spring Housen Keni Simola ja Jaakko Mäki-Petäjä

Mistä liikeidea syntyi?
”Alun perin teimme Tammelle pääsykokeissa menestymistä edistävän kirjan Kunnian kevät - näin menestyt pääsykokeissa. Tietyt lainalaisuudet toimivat muuallakin elämässä. Järjestimme kirjan pohjalta myös valmennuskursseja. Silloisesta työministeriöstä otettiin yhteyttä ja kysyttiin, voisimmeko kouluttaa heidän kentällään työhallinnon puolella”, Keni Simola kertoo.

Kirjan ajatukset olivat aktivoivia, ja ensimmäinen työhallinnon kurssi työttömille oli Raisiossa 2003. Kurssin 20 osallistujasta 18 sai töitä tai opiskelupaikan kurssin aikana tai pian sen jälkeen. ”Me suhtaudumme jokaiseen ihmiseen ja hänen unelmaansa arvostaen ja sen vaatimalla vakavuudella. Uskomme ihmisissä olevaan potentiaaliin. Syystä tai toisesta kaikilla potentiaali ei vain ole päässyt vielä esiin”, Keni Simola selvittää valmennusten ajatusta.

Yhteiskunnalliset valmennukset, joissa asiakkaina on mm. työttömiä ja maahanmuuttajia, jatkuvat nyt ympäri Suomea TE-keskusten ja Ely-keskusten tilaamana. Spring House alkoi ensin valmentaa nuoria, mutta nyt kohteena on kaikenikäisiä ihmisiä. Joidenkin kohdalla on lähdettävä elämän peruspalikoiden kuntoon saattamisesta, joillekin on löydettävä suunta, jotkut taas uskaltautuvat hakeutumaan unelmiensa tavoitteisiin. Ensimmäiset pilotit myös yrittäjävalmennuksesta ovat käynnissä.

Kasvua ja draivia

Spring House on viimeiset seitsemän vuotta kasvanut kiitettävästi vuosittain. Kannattavuus on myös parantunut koko ajan. Liikevaihdoksi Keni Simola arvioi tänä vuonna noin 3,5 miljoonaa euroa. Viime vuonna liikevaihtoa kertyi 2,3 miljoonaa. ”Alkuvaiheessa nauroimme, että joka viikon alussa arvoimme viikon liikeidean. Siitä se pian täsmentyi ja kiteytyi, etenkin kun saimme oikean määrän oikeita ihmisiä oikeille paikoille.” Yrityksessä on silminnähden draivi päällä. ”Innostus tulee siitä, että teemme todella merkityksellistä työtä. Vaikka meitä on jo iso porukka, kaikilla on hyvä meininki ja hyvä fiilis”, varatoimitusjohtaja Anu Ahokas huikkaa väliin.

Keni Simola muistuttaa, että yksilön hyvinvointi muodostuu joukkueen hyvinvoinnista ja päinvastoin. ”Porukka on dynaaminen, joustava ja muuntautumiskykyinen”, hän kiittelee. Väkeä on kirjoilla noin 60, joista noin 40 on kokoaikaisessa työsuhteessa. Ratkaisukeskeisessä toiminnassa ihmiset ovat myös tottuneet tuomaan kehitysehdotuksia, joita kuunnellaan. ”Näin voimme ripeästi ilman byrokratiaa kehittää asioita parempaan suuntaan”, Simola kuvaa ketteryyttä.

Yritysasiakkaille Spring House on tehnyt mm. vuorovaikutusvalmennuksia. Kiitosta on tullut siitä, että yrityksessä puhutaan selvää suomea, ei anneta pakettiratkaisuja, vaan autetaan ihmisiä itse löytämään ratkaisut. Käytännönläheisyydestä seuraa se, että ajatuksia voi seuraavana päivänä soveltaa arjen työssä. Valmennukset voivat kestää päivän, pari tai ne voivat olla pitkiä sadan päivän jaksoja. Spring Housessa työskentelevät valmentajat ovat koulutukseltaan eri taustaisia eri tehtävissä: on kasvatustieteilijöitä, psykologeja, kaupallisen tai valtiotieteellisen koulutuksen saaneita.

Ihmisestä kiinni

Helsingin kauppakorkeakoulun opinnot jäivät Keni Simolalta aikoinaan kesken, kun yritys vei mukanaan. Muutoin hän on sitä mieltä, että yrittäjyys lähtee ihmisestä itsestään, ei välttämättä tuotteesta tai palvelusta. ”Ei väkisin kannata yrittää. Pitää olla tiettyä luonnetta ja paineensietokykyä mennä mukavuusalueensa ulkopuolelle.” Simola huomauttaa, että alussa oli tärkeää, että Finnverakin uskoi nuorten liikeideaan ja yrittäjälainalla yritys selviytyi kriittisimmän alkuvaiheen yli.

Entä viiden vuoden kuluttua?
”Teemme edelleen arjessa mini-ihmeitä ja olemme entistä vankempi toimija valmennusmarkkinoilla. Tavoite on kasvaa edelleen ja kasvukäyrä kulkee toivottavasti samaa linjaa kuin tähänkin asti.”

Spring House Oy

  • työelämän valmennus
  • perustettu 2002
  • liikevaihto 3,5 milj. euroa
  • henkilöstö 40 + 20

www.springhouse.fi

Teksi: Helinä Hirvikorpi, Kuva: Spring House

Asioi sähköisesti

ASIOI SÄHKÖISESTI

Asiointipalvelussa voit jättää liiketoiminnan rahoitukseen liittyviä hakemuksia turvallisesti ja luotettavasti.

020 690 782

Asioi puhelimitse

Puhelinpalvelumme palvelee ark. 08.00 - 16.15

Finnvera

Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia, pääomasijoituksia ja vientitakuita. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa.

Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen virallinen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA).